editor   28 Nisan 2017   NEWS   290 views

Apple Watch – Akılalmaz Akıllı Saat

4 sene önce

Apple, son ürünü olan Apple Watch’u tasarlanmış en kişisel giyilebilir cihaz olarak lanse etti. Apple Watch 24 Nisan Cuma günü Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, İngiltere ve ABD’deki Apple Shoplarda yerini alacak. Peki, nedir Apple Watch, üzerinde neden bu kadar çok duruluyor, gerçekten çok yenilikçi bir cihaz mı? İnceledik. Apple Watch, son derece ‘dakik bir saat’ olarak tanıtıldı. Bunlar Tim Cook’un kendi sözleri ki aslında günümüzde dakik olmayan saat var mı, sanırız yok. Apple Watch’un bir saat olmanın ötesinde işlevi kişisel bir iletişim cihazı olması ve bunun yanı sıra sağlık ve fitness konusunda asistanlık yapabiliyor olması. Apple Watch kullanıcısının isteği doğrultusunda kolaylıkla özelleştiriliyor. Kullandığı uygulamalarla sahibini dış dünyaya daha farkındalıklı bir statüye sokabiliyor. Kısa Kısa Apple Watch Apple CEO’su Tim Cook Apple Watch lansmanında, ’Apple Watch teknolojiyle ilişki kurma biçimimizde yeni bir sayfa açacak ve biz müşterilerimizin onu seveceğini düşünüyoruz’ demişti. Cook’un Apple Watch tarifi şöyle, ‘İnsanların kendileri için önemli olan bilgilere kolayca erişmek, dünyayla etkileşime girmek ve günlük faaliyetlerinin daha farkında olarak daha iyi bir gün geçirmek için Apple Watch takmaya başlamaları bir gereklilik olacak’.

Biraz zorlayıcı ve iddialı bir durum. Çünkü her Apple Watch sahibinin cebinde bir Apple iPhone’da olacak. Bu cihazlardan iPhone Apple Watch’suz çalışabilecekken, Apple Watch’un bir şekilde iPhone ile iletişimde olması gerekiyor. Yani o kadar da bağımsız bir cihaz değil Peki bir iPhone’nun yapamadığı neyi yapıyor ki bu kadar talep görmesi bekleniyor. Hiçbir şey, Apple Watch sadece bir karizma unsuru olarak tüketiciler arasında sınıf belirleyici bir rol oynayacak. Ancak Apple’ın pazarlama stratejisinin en üstünde yer alan durum bundan ibaret; ‘bir Apple ve al sınıf atla’.

 

Ekranı çizilmeleri önleyen safir kristalle kaplı Apple Watch üzerinde pek çok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar sayesinde harita okuyup, mesajlaşabiliyor ya da hava durumunu öğrenip, fitness ve sağlık uygulamaları ile de egzersizlerin etkilerini takip edebiliyorsunuz.

Apple Watch, Watch OS işletim sistemini kullanır. Apple Watch’taki digital touch (dijital dokunma) özelliği ile diğer Apple Watch kullanıcıları ile Çizim, Walkie-Talkie, Tık ve Kalp atışı şeklinde iletişim kurulabilmektedir. Çizim şeklinde karşı taraf, çizimi canlı olarak izleyebilmekte, Walkie-Talkie’de yerleşik hoparlör ve mikrofon kullanılarak anında ses iletimi yapılabilmekte, Tık ile karşı tarafın bileğine hafif bir bildirim gönderilebilmekte, kalp atışı özelliği ile de kalp atışı diğer Apple Watch kullanıcıları ile paylaşılabilmektedir. Ayrıca Apple Watch’ta, Hareket, Egzersiz ve Duruş sayaçları da mevcuttur. Hareket’te Apple Watch, geçmiş bilgilerden yola çıkarak günde yakılacak hedef kalori miktarını belirler. Egzersiz’de hızlı yürüme seviyesi ve ötesindeki her aktivite egzersiz olarak tanımlanır. 30 dakikalık egzersiz ile halka tamamlanır. Duruş’ta ise Apple Watch uzun süre oturma durumlarında kullanıcıyı uyarır. Gün boyunca 12 farklı saat içinde en az birer dakika ayakta kalındığında duruş halkası tamamlanır. Antremanlarda Apple Watch kullanıcıyı motive eder, ve hedef tamamlandığında başarılar için rozetler kazanılır.

Apple tarafından üretilen Apple Watch, diğer giyilebilir teknoloji ürünleri ile benzeri özellikler içerir. NFC teknolojisini kullanarak Apple Pay ile mobil ödeme, Apple TV’yi uzaktan kontrol etme ve iPhone’un kamerasını uzaktan kontrol edebilme ve bildirimleri iletme başlıca özellikleridir. İki milyondan fazla farklı saat şekli, standart modelin haricinde Sport ve Edition olmak üzere toplamda 3 farklı modeli mevcuttur. Apple Watch 42 mm paslanmaz çelik kasa ve bileziğe, Apple Watch Sport 42 mm gümüş rengi alüminyum kasa ve spor kordona, Apple Watch Edition ise yine paslanmaz çelik kasa ve 18-karat altın kordona sahiptir. Kordonların birçok çeşidi bulunmaktadır. Birinci nesil Apple Watch Apple S1, ikinci nesil ise Apple S2 yongada sistem’i kullanıyor. Kullanım şekli dokunmatik olduğu gibi saatin yanındaki döndürülebilir düğme ile saatte yakınlaştırma-uzaklaştırma işlemi yapılabilir, uygulamalardan çıkış yapılabilir.

Etiketler:
editor Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir