editor   28 Nisan 2017   NEWS   818 views

Bugünün Teknolojisi – HTML 5.1

5 sene önce

World Wide Web Consortium(W3C), HTML’i standart versiyon haline getiren resmi HTML 5.1 versiyonunu yayınladı.

HTML5, İnternet’in çekirdek teknolojilerinden HTML işaretleme standardının beşinci sürümüdür. Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarının güncel sürümleri tarafından kısmen desteklenmektedir. Kısaca H5 Google Chrome ve Safari tarayıcılarının güncel sürümleri üzerinde deneme aşamasında da olsa çok daha iyi bir şekilde çalışmaktadır. Günümüzde kullanılan HTML 4.1 sürümü, CSS desteğiyle ne kadar düzenli ve sağlam bir yapıda kodlanırsa kodlansın, yine de fazladan yazılan kodların fonksiyonelliğini bozduğu bilinmektedir.

Bu yüzden HTML5, bu ihtiyaçları karşılamak adına geliştirilmeye başlanmıştır. Video paylaşım sitesi YouTube, deneme aşamasında HTML5’i kullanıcılarına sunmaktadır. HTML5 kullanmak, aynı zamanda UI (kullanıcı arabirimi) mühendislerinin ve back end (sunucu uygulama) geliştiricilerinin sadece tek kod temeli kullanımından yararlanabiliyor olmaları demektir. Yapının temelleri aynı kalsa da her platforma entegre edilmiş back end tabakaları ve görüntüler olabilecektir. Bu, birbirine bağlı bir ürün tecrübesinin ortaya çıkarılmasına yardım eden ürün çizgisinin karşısında gelişimin yayılma sürecini hızlandırmaktadır.

Ses veya film etiketleri gibi birçok özellikli yönleriyle birlikte kullanılması gereken HTML5, sadece bir şekilleme dili olmaktan ziyade Web uygulamaları yazmakta da kullanılabilmektedir. CSS3 ve JavaScript ile birleştirerek çok daha güçlü, uyumlu ve sağlam uygulamaları yapmak mümkündür. Uygulamalar, bu sayede binlerce cihazda birçok ihtimale uygun şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle de iliştirilmiş platformlar ve bağlanmış cihazlarla çok daha güçlü olacaklardır. HTML5, bütün HTML sürümleri (HTML1.0 v.s.) ile uyumludur, ileride uyumlu kalması plânlanmaktadır.

World Wide Web Consortium(W3C), HTML’i standart versiyon haline getiren resmi HTML 5.1 versiyonunu yayınladı. Faydalı bir çok yeni özellikle gelen HTML5.1, HTML5’in yerini almış bulunuyor. Bu sürümle birlikte gelen üç ilginç teknik özellik ise <picture>, <dialog> ve birlikte kullanılan <summary> ve <details> elementleridir.

W3C, HTML’in yani Wo
rld Wide Web(WWW)
‘in çekirdek dilinin “5. ana sürümün, ilk küçük revizyonu” olarak tanımladığını söyledi. Böylelikle HTML 5.1, HTML5’in yerini alarak “W3C Recommendation” haline geldi.

W3C, HTML 5.1 ile özen gösterdiği ve tanımladığı yeni özelliklerle birlikte çalışılabilirliği geliştirerek  kullanıcılara uygun kriterlerle uyum sağlamayı hedeflemektedir.

Açıkcası HTML5 versiyonu ile karşılaştırdığımızda yüzlerce yeni özellikle gelmediğini söylebiliriz. “W3C Recommendation” ile birlikte belli başlı özelliklere bakacak olursa yazımızın başındada dediğimiz gibi bunlar <picture>, <dialog> ve birlikte kullanılan <summary> ve <details> elementleridir.

editor Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir