editor   28 Nisan 2017   NEWS   473 views

Geleceğin Teknolojileri – Airbus

5 sene önce

Dünyanın en popüler uçak üreticilerinden biri olan Airbus, uçan otomobil dünyasına giriş yapıyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen Pop.Up isimli konsepti ile bu hayal gerçek olabilir. Dünya üzerinde en fazla satış yapan uçak üreticilerinden biri olan ve A-380 ile dünyanın en büyük yolcu uçağını üretmiş olan Airbus, şimdi de karaya iniyor.

Pup.Up adını verdiği konseptini Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtan Airbus, geleceği otomobilleri olarak adlandırılan uçan otomobil furyasına resmen giriş yaptı.

Italdesign ile ortak çalışma ile hazırlanan konsept, tamamen elektrikli bir otomobil olmasına rağmen tıpkı dronelar gibi 4 pervanesi sayesinde uçabiliyor. Uçarken görüldüğünde dev bir drone gibi görünecek olan Pup.Up, karbon fiber bir gövdeye sahip olmasıyla hem hafif hem de sağlam olacak.

Pop.Up, karbon fiber bir gövdeye sahip ve boyutları 2.6 metre, 1.4 metre ve 1.5 metre. İki koltuklu otomobil, dikey olarak kalkıp iniyor. Yapay zekayla yönetilecek otomobil şehirdeki trafik durumuna göre en iyi çözümü sunacak. Kısacası gideceğiniz mesafede kara yolunda trafik olması durumunda, Airbus‘ın geliştirdiği teknoloji size havalanmayı önerebilecek. Şimdilik bu söylediklerimiz çağın ötesinde şeyler gibi kulağımıza geliyor olsa da, yakın gelecekte bu yeniliklere alışacağız gibi gözüküyor.

Açılan pervaneleriyle drone’u andıran Pop.Up, elektrikli motorlara sahip.
Adresin belirlenmesinin ardından anlık olarak trafik bilgisini kontrol eden sistem, verilen adrese en hızlı bir şekilde varılması adına alternatif rotaları da belirliyor. Otonom sürüş teknolojisinin de yer aldığı modelde tamamlanan sürüşün ardından uçan kokpit ve yerde seyreden otomobil kısmı otomatik olarak belirtilen istasyonlara dönüş yapabilmekte. Pop.Up‘ın karada kullanılan uçan otomobil kısmında 80 beygirlik bir güç üreten iki adet elektrik motoru mevcut. Toplam da 130 km menzili bulunan bu bölüm 15 dakikalık bir şarj süresine sahiptir. Bu sürede yapılan sarj yaklaşık olarak 100 kilometrelik maksimum bir hız sağlamakta. Uçan otomobil’de kullanılan uçuş kısmı 182 beygirlik bir güç üretiyor. Bu bölümün maksimum hızı kara modülüyle aynı olarak tasarlanmış. Önümüzdeki dönemlerde bu tür uçan araba konseptlerini muhtemelen daha sık göreceğiz. Bunun en önde gelen sebeplerinden birisi trafik yoğunluğu olsa gerek. Airbus Pop.Up modelinde kullanılan uçan araba kısmı dört pervaneden oluşuyor.
editor Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir