editor   24 Nisan 2017   NEWS   344 views

Muay Thai Nedir ?

4 sene önce

En eski uzakdoğu dövüş sanatlarından biri olan Muay Thai, ring ve martial arts şeklinde ikiye ayrılıyor. En temel vuruşu, uzun zaman içerisinde özel tekniklerle sertleştirilmiş incik kemiğiyle (shin) yapılan “thai kick” dir. Bunun yanında onu diğer dövüş sporlarından ayıran dirsek ve dizlerle yapılan vuruşlardır. Maçları geleneksel bir orkestra eşliğinde 5’er dakikadan 5 round halinde yapılıyor. Her maçın başında dövüşçüler “Ram Muay” adı verilen ustalarına ve doğduğu topraklara olan saygılarını belirten, kendilerine has bir tören yapıyorlar.

Kısacası, Muay Thai kesinlikle tam bir sonuç alma sanatı. Her şeyden önce nefis terbiyesi ile ilişkili ve kibir hiç ona göre değil. Sabır, güç, zeka, motivasyon ve çelik gibi bir sinir gerektiriyor. İşin kuralı ise; kuralına göre hareket edeceksiniz ve kurala uymak için o forma bürüneceksiniz. Kendi içinde özel gelenekleri olan dövüş sanatları zaten her zaman ilgimi çekmiştir. Sizde, hem disiplinli bir çalışma hem de biraz deşarj olmayı arayanlardansanız bence bir an evvel Muay Thai ile tanışın derim.

Muay Thai’de eller, dirsekler, tekmeler ve dizler temel saldırı tekniklerinde kullanılmaktadır. Muay Thai’de tekme, yumruk ve blokların hepsinde bütün bedenin kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılması söz konusudur ve bu tekniklere diğer savaş sanatlarından daha yavaşlık vermekle birlikte daha büyük bir güç kazandırmaktadır.
Müsabaka öncesinde yarışmacılar, hem dini hem de ısınma amaçlı belirli seremonik dansları yaparlar.
Tam temaslı diğer dövüş sporlarında olduğu gibi Muay Thai’de de kondüsyonun önemli bir yeri vardır. Ring koşullarının gerektirdiği sertlik ve kondüsyon için gereken çalışmalara Muay Thai’de özellikle yer verilmektedir. Diğer bazı mücadele sporları antremanında kullanılan koşma, gölge boksu, ip atlama, vücut direncine dayalı egzersizler, sağlık topu egzersizleri, karın kasları egzersizleri ve bazı durumlarda ağırlık antremanı gibi çalışmalar Muay Thai’de de uygulanır.

Muay Thai ,” diz,dirsek,yumruk ve tekme “vuruşlarından dolayı 8 organ dövüşü olarak da adlandırılır.Geleneksel Muay Thai ,Muay Boran ve Bando sistemlerinde kafa vuruş teknikleri de olduğundan bazen 9 organ sistemi olarak da isimlendirilir.

Profesyonel ve Amatör Muay Thai antrenman metodolojisi %90 oranında aynı kapsamda seyreder. “Gölge Boksu, Temel Teknikler, Pao (Pad) diye adlandırılan darbe yastığı, Torba , Djab-Ko (belden yukarı yapılan güreş)ve kapsamlı “Sparring”(eşli müsabaka tipi çalışma) “bölümlerinden başka kondüsyon arttırıcı “Cross Training ” çalışmaları antremanların büyük bölümünü teşkil eder.Tayland’da çalışmalar kamp tabir edilen yerlerde,batıda ise “Gym” olarak adlandırılan salonlarda gerçekleştirilir.Tayland’da gerçekleştirilen çalışmalar batıdakilere oranla çok daha kapsamlıdır.Boksörler kamplarda yer,içer,yatar ve antrenman yaparlar.Hergün sabah 2 saat, akşam ise yine 2-3 saat olarak antrenman gerçekleştirilir.Bu ağır antrenmanlar neticesinde boksörler Lumpini,Raja gibi stadlarda her 2-3 haftada bir, son derece sert,tempolu,yorucu geçen” 5 raund x 3 dakika” üzerinden döğüşler gerçekleştirecek seviyelere çıkabilirler, ki bu da neden Muay Thai orijinli döğüşcülerin aynı zamanda “Kickboxing , K-1 vb” gibi farklı organizasyonlarda,disiplinlerde de başarı kazanabildiklerini açıklamaya yetmektedir.
Geleneksel Muay thai’de ise yine aynı tip çalışmaların yanısıra ,ağırlık teknik bölümlere verilir.Ayrıca, daha küçük hedef odaklı ve yer güreşi,kilit ,sabitleme,kafa vuruşları tipi çalışmalar da yapılır.Myanmar’da bu tip antremanlar sonucu döğüşcüler hünerlerini ele bandaj sarılı olarak sergilerler…Ayrıca bu dövüş stili Siam ve Burma arasında cıkan savas sonucunda Siyamlıların önemli bir kişisinin esir düşmesi üzerine Burma kralı kendisinin 10 iyi dövüşcüsüyle başa çıkarsa ona özgürlüğünü vereceğini söylemiştir ve Siyam döğüşcüsü bu dövüşcüleri yenerek özgürlüğüne kavuşur. Her ne kadar savaş kaybedilsede Thai halkı bu zafere kendileri savaş kazanmış kadar sevinirler.Tabi ki bunlar doğrulanamayacak efsanelerdir.Ancak, kralların saraylarında boksörleri bulundurduğu ve bunları himayelerine almış oldukları birçok kaynakça doğrulanmış bilgilerdir.

Bu tekniklerin hemen hepsi muay thai de (thai boxing) saldırı amaçlı kullanılır. Tabii ki savunmasının iyi olması bir muay thai’ci için oldukça önemlidir. Bazı savunma tekniklerini saldırı teknikleriyle kombine ederek çok etkili kontra vuruşlar yapabiliriz. Tabii ki muay thai de bu kombineleri yapabilmek için hem saldırı hem de savunma tekniklerimizin oturmuş olması gerekmektedir. Muay thai de savunma teknikleri;  ilk olarak gard (guard), kaval ve ellerle alınan bloklar, eskiv (yumruklardan belimizin yardımıyla kaçış.) şeklindedir.

editor Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir