editor   28 Nisan 2017   NEWS   903 views

The Mentalist – Red John Kim ?

5 sene önce

Golden Globe ödülüne aday gösterilen oyuncu Simon Baker dizinin başrolünde bulunmaktadır. Dizide Patrick Jane isimli kahraman California Araştırma Bürosu’nda çalışmaktadır. Bu büroda suçları kendine özgü yöntemlerle çözmektedir. Jane eskiden sahte medyumluk yaparak hayatını sürdürmekteydi. Bir gün Red John isimli seri katilin ailesini öldürmesiyle bütün hayatı değişir.Bu olaydan sonra tedavi görmeye başlar ve iyileştikten sonra CBI’da çalışmaya başlar.

CBI’daki asıl amacı, ailesini katleden seri katil Red John’u yakalamak ve adalete teslim etmeden öldürmektir. 1. sezon finalinde, Red John’un ortağı kasaba şerifini ele geçirmiş, fakat bir anlık dalgınlık sonucu, kasaba şerifi kelepçeleri çözmüş ve tam ajan Lisbon’u vurmak üzere iken Patrick jane tarafından vurularak öldürülür. Jane burada Red john’u tanıyan kasaba şerifini sorgulayamadan öldürmek zorunda kalmış, ve büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Jane, 2. sezon finalinde, Red John’u taklit eden iki sevgili tarafından kumpasa getirilip, öldürülmek üzere iken Red John tarafından hayatı kurtarılmıştır.

Burada Red John Jane’in kulağına, William Blake’nin ünlü şiir’i olan Kaplan Kaplan’ı fısıldamıştır. Daha sonra Jane bu şiir’i, 3. sezonda yayınlanan bir bölümde yakaladıkları polis katilin’den duymuş, fakat öncesinde adam benzinle yakıldığı için ağır yanıklar yüzünden, sadece şiirin başını Jane’e söylemiş, akabinde de ölmüştür. 3. Sezon finalinde ise, Jane kalabalık bir kafeterya’da Red John ile karşılaşmış, ve silahla öldürmüştür. Fakat 4. sezon başladığında öldürdüğü adamın Red John olmadığı, ona iyi tanıyan, büyük bir ihtimal ile çok güvendiği bir adamı olduğu ortaya çıkmıştır. 5.sezon’da ise Red john’nun suç ortağı olan Lorelei isimli bir kadından duyduğu, ne garip birbirinize çok benziyorsunuz, hatta daha önce bir kere el bile sıkıştınız demesi üzerine, jane uzun bir süre, yıllardır el sıkıştığı insanların bir listesini yapmış, bunu zamanla azaltarak 7 kişi’ye indirmiştir. Fakat Red John Bir video ile Jane’ye bu yedi kişiyi tek tek sayarak, hala ondan bir adım önde olduğunu, ve bundan sonra sık sık insan öldürmeye devam edeceğini söylemiş, Jane’nin Red John’u ya da Red Johnun, Jane’i yakalayana kadar bu oyunun devam edeceğini söyleyerek 5. Sezon finaline girmiştir. Dizi 6. sezonuna 1 Mart 2013 tarihinde başlamış, ve daha ilk bölümden listedeki şüphelilerden olan Brett Partridge ölerek, sezona vurucu bir giriş yapmıştır. Nihayetinde Red John’un kim olduğunu öğrenen Patrick onu öldürmüştür.

Kaçtığı yer olan Meksika’nın bir sahil kasabasında Jane’i FBI bularak, kendileriyle çalışması halinde suçlamaların düşürüleceği antlaşmasıyla geri getirirler. CBI bürosu kapatılmıştır ve Jane’in şartıyla Lisbon da artık FBI’dadır. Cho çalıştıkları bölüm kapandıktan sonra FBI’da çalışmaya başlamıştır. Van Pelt ve Rigsby çifti özel dedektiflik işi sürdürmektedirler. Dizi 7. Aynı zamanda da final sezonuna lisbon ve Patrick in aşkıyla başlamıştır. Lisbon Patrick FBI da çalısmaya devam etmektedir

Etiketler:
editor Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir