editor   27 Nisan 2017   NEWS   360 views

Yeni Nesil Teknoloji – Drone

4 sene önce

Drone ya da İnsansız Hava Araçları (İHA), günümüzde birçok farklı sektör tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Özellikle son yıllarda popülerlik kazanmayı başaran drone’lar; reklamcılıktan kargo taşımacılığına kadar çeşitli görevler üstlenebiliyor. Her ne kadar son yıllarda tanınmaya başlansa da drone veya İnsansız Hava Araçları’nın mazisi 20.YY’ın başlarına dayanıyor.

Öncelikle savunma sanayiinde gözlem aracı olarak kullanılan drone’lar, 20.YY’daulaşımın zor olduğu bölgelerde analizler yapmak amacıyla tercih edilmişti. Askerialanda kullanılmasıyla birlikte, büyük bir kitlenin dikkatini çeken drone’lar; artık bireysel kullanımın dışında ticari amaçlı olarak da aktif şekilde tercih ediliyor.

Drone ve İHA pilotları, bu ürünleri uzaktan kontrol ederek uçurabiliyor. Temel uçuş tekniklerini öğrendikten sonra kısa bir süre içerisinde drone’ları havalandırmak mümkün oluyor. Temelde uzaktan kumandayla kontrol edilebilen bu sistemler, kullanım alanına göre birçok farklı teknolojiyi barındırdığından dolayı karmaşık bir yapıyla karşınıza çıkabiliyor.

Drone ve İHA’lar, çoğunlukla teknik olarak 2.4 GHz frekans bandında dört kontrol kanalıyla kablosuz şekilde çalışıyorlar. Bu frekans sisteminin tercih edildiği kumandalar şifreleme sistemiyle birbiriyle eşleşiyor. Üstelik bir kez eşleşme yapıldığında her seferinde kumandayla bağlantı otomatik şekilde sağlanıyor.

Drone’lar elbette kullanılacak amaçlara özel olarak üretiliyorlar. Dolayısıyla fotoğrafve video çekimi için tasarlanmış bir İnsansız Hava Aracı ile taşımacılık için kullanılacak drone’lar arasında teknik anlamda da ciddi farklar olabiliyor. Ancak temelde bu ürünler; gövde, kontrol kartı, motor, pervaneler, batarya, alıcı ve uzaktan kumandayı barındırıyor.

Ayrıca kumandalar üzerindeki LCD ekranlar sayesinde sürüş sırasında çekimler deeşzamanlı olarak görüntülenebiliyor. Özellikle inşaat sektöründe reklam amaçlı kullanılan drone’lar, çeşitli organizasyonlar sırasında da tercih edilebiliyor. Ayrıcahava çekimleri, özellikle son birkaç yılda video klipler için de epey yoğun şekilde tercih ediliyor.

İHA’lar, uzunca bir süredir havadan yangın söndürme işlemlerinde de aktif rol üsteleniyor. Daha çok sık ağaçlık ve ormangibi bölgelerde yani normal imkanlarla yangın söndürmeye müdahalenin aktif şekilde yapılamadığı durumlarda drone’lar devreye giriyor. Uzaktan kontrol edilen drone’lar, özel haznelerindeki suyu havadan boşaltarak, yangın söndürmede aktif rol üstlenebiliyor.

Etiketler:
editor Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir